Staj Seferbirliği Kapsamında Kariyer Kapısı Üzerinden Teklif Alan ve Stajı Kesinleşen Öğrencilerin Dikkatine

Değerli Öğrencilerimiz;

Staj Seferbirliği Kapsamında Kariyer Kapısı üzerinden teklif alan ve stajı kesinleşen öğrencilerin izlemesi gereken adımlarla ilgili bir bilgilendirme yapmak ve Kariyer Merkezi olarak stajınızda başarılar dilemek isteriz. 

İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

1- Staj teklifini kabul ettikten sonra İşveren Staj Sorumlusu ile telefon ve e-posta yolu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İşveren Staj Sorumlusu iletişim bilgilerine staj teklifini kabul ettikten sonra Kariyer Kapısı'ndan ulaşabilirsiniz.

2- İşveren Staj Sorumlusu ile görüşerek size ve İşverene uygun staj süresini ve tarihlerini kesinleştiriniz. (Staj teklifi veren işverenler adaylara bazen geniş bir zaman aralığında(örneğin 15.05.2021 - 30.10.2021 arasında)  teklif gönderebiliyorlar. Bu nedenle mutlaka işveren staj sorumlunuz ile görüşerek tarihler hakkında kesin bilgi alın.)

3- İşverenden Üniversitenize sigorta işlemlerinin başlatılabilmesi için gerekli olduğunu belirterek kesinleşen staj tarihlerinizin açık olarak yazdığı “Staja Kabul Belgesi” veya bu bilgilerin olduğu bir yazı/e-posta isteyiniz.  Ayrıca staja başlamak için sizden istenen başka evrak olup olmadığını sormanızı da öneririz. Bazı kamu kurumları stajyerlerine tek tek belge vermek yerine staja kabul ettiği adaylara ilişkin bilgileri resmi yazı ile üniversite yönetimleri ile paylaşabilmektedir. İşveren tarafından üniversitemize böyle bir resmi yazı gönderimi yapılıp yapılmadığını İşveren Staj Sorumlunuzdan öğreniniz. Resmi yazı gönderilmiş ise lütfen okulunuz öğrenci işlerine ulaşarak Staj Seferbirliği kapsamında staj yapacağınızı, staj dönemi için sigorta işlemlerinin yapılması gerektiğini, bu amaçla staj yapacağınız kurumun üniversiteye resmi yazı gönderildiğini belirtiniz.

4- İşveren tarafından size bir “Staja Kabul Belgesi” veya bu bilgilerin olduğu bir yazı/e-posta verildiyse okulunuzun öğrenci işleri birimi ile iletişime geçiniz. Staj Seferbirliği kapsamında staj yapacağınızı ve staj dönemi için sigorta işlemlerinin yapılması gerektiğini belirterek gelen belgeyi/bilgiyi öğrenci işlerindeki ilgiliye iletiniz. (Pandemi nedeni ile belge/bilgi gönderimi e-posta, faks vb. yolla yapılabilecektir. Gönderim yöntemini okulunuzla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.)

Yukarıdaki adımları staj kabulünüz kesinleştikten sonra yapmanızı öneririz. Aksi takdirde sigorta girişiniz yapılamayacağından staj sürecinizde sorun yaşabilirsiniz.

Başka sorularınız olabileceğini düşündüğümüzden Staj Seferbirliği Sıkça Sorulan Sorular kılavuzunu sizlerle paylaşıyoruz. Kılavuz için tıklayınız.
Kariyerinizde başarılar!
Ek Dosyalar
Ek Resimler
Bu içerik 05.05.2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 1711 kez okundu.